Jak Změkčovače vody fungují?

27. 03. 2020, 09:18

Jak začala desinfekce vody v 20-tém století zabraňovat šíření nemocí z veřejných vodovodů, pozornost se obrátila na výskyt "tvrdé" vody, a na možnosti jak řešit tento tíživý problém. Dnes můžeme celou škálu nabízených řešení rozdělit na dva základní principy. Změkčovače, které z vody odstraní minerály způsobující tvrdost vody a změkčovače, které ponechávají pro zdraví žádoucí a potřebné minerály ve vodě a pouze mění jejich formu tak, aby se dále neusazovaly a nevytvářely vodní kámen.

Co je tvrdá voda?

"Tvrdá" voda se vyskytuje u více než 80% dodávek vody. Má vysokou koncentraci rozpuštěných minerálů, zejména vápníku a hořčíku, ale i železa, oxidu křemičitého a manganu. Tvrdost vody se měří různým způsobem, který určuje koncentraci minerálů rozpuštěných v objemové jednotce vody. Obecně lze říci, že jakákoliv voda, kde je obsah minerálů větší než 3 GPG (asi 0,5 mmol/l), se považuje za „tvrdou" vodu. "Měkká" voda je podle asociace WQA (Water Quality Association) voda, která obsahuje méně než 1 GPG (asi 0,2 mmol/l) z výše uvedených minerálů.

Tvrdá voda způsobuje mnoho problémů v našich domovech, včetně:

  • Skvrn na vodovodních bateriích
  • Poruch topných zařízení způsobených vodním kamenem
  • Menší účinnost mýdla a čisticích prostředků na oblečení a nádobí

Jak změkčování vody funguje?

Existují dva hlavní typy nabízených změkčovačů vody: standardní změkčování vody pomocí soli a změkčování vody bez soli. Jaký je v tom rozdíl?

Na bázi soli

Změkčovače na bázi soli jsou většinou systémy pro celý dům, které jsou připojeny v místě vstupu vody do domu. Srdcem systému je nádrž, která je naplněna zrnky katexu (pryskyřicí pro změkčování). Tyto zrnka mají záporný náboj. Vápník a hořčík mají kladný náboj. Takže, tyto minerály jsou přitahovány k zápornému náboji náplně, jak voda prochází nádrží. Systém má také samostatnou nádrž, kde se míchá sůl pro vytvoření solného roztoku.

Tento silný roztok soli je vyprázdněn do nádrže, kde se drží nasycená náplň. Solný roztok napadá minerální ionty způsobující tvrdost vody a nahradí je ionty sodíku v procesu zvaném iontová výměna. Částice vápníku a hořčíku jsou vypláchnuty do odpadu a ponechávají domácnost s úplně změkčenou vodou.

Nevýhodou tohoto systému je sůl. Změkčovací sůl se musí důsledně měnit a pytle se solí jsou dodatečné náklady na provoz tohoto zařízení. Také odpadní voda se solí, která je vyprázdněna zpět do oběhu vody, může být škodlivá pro životní prostředí. Kromě toho, je u systému se solí zapotřebí elektrické energie, což se časem také projeví na provozních nákladech.

Bez soli

Změkčovače vody bez soli dosahuje podobné výhody jako systém se solí, ale bez použití elektřiny, bez kupování soli nebo vytváření odpadu při proplachování. Systém NaturSoft změkčuje vodu, aniž by z ní odstranil prospěšné minerály. Snižuje povrchové napětí vody a převede nadbytečné minerály způsobující „Tvrdost“ vody do krystalů, které se dále nevážou na povrchy. Výsledkem je čistší voda, bez slizkého pocitu, který je typický pro některé změkčovače pracující na bázi soli.

Tato technologie vyřazuje standardní změkčovače na bázi soli a poskytuje lepší odstranění vodního kamene. Systém je certifikován na účinnost 99,6% a může také odstraňovat existující usazeniny v potrubí a zařízení, což systéme se solí nedokáže.

Sečteno a podtrženo se změkčením vody bez soli, můžete užívat měkkou vodu, která je vhodnější do spotřebičů a efektivnější při mytí a čištění oblečení a nádobí, šetří vám peníze a to bez negativního vlivu na životní prostředí.

Nezaměňujte změkčovač s domácím filtrem!

Jedním z běžných omylů je představa, že změkčovač vody "čistí" nebo filtruje vodu. Změkčování vody neodstraní znečišťující látky a chlór z vody. Změkčování vody se zabývá pouze snížením obsahu minerálů způsobujících tvrdost z vody.

Samozřejmě, pokud chcete současně, změkčovat i filtrovat vodu od nežádoucích látek, můžeme Vám doporučit jeden z našich systémů COMBO.

Komentáře

Diskuze je prázdná.
váš email:
jméno:
text:
X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).